top of page

AV 'Skoro basic'

Triko 'Skoro basic' z GOTS bavlny

Velikosti: XS/S/M/L/XL

Barva: bílá

Cena: 1200,-

Triko 'Skoro basic' z deadstock úpletu (Bavlna)

Velikosti: XS/S/M/L/XL

Barva: odstíny bílé

Cena: 990,-

 

Pop-up prodej proběhne v září 2022 v showroomu LUV v Čechově 14, Praha 7,

kde si budete trička moct vyzkoušet a zakoupit. Konkrétní datum bude známo v srpnu. Budu se těšit. 

Anna

Bílé tričko je nestárnoucím módním symbolem i pracovním oděvem.

Celý tento projekt začal jako má diplomová práce na ČVUT v Praze ve spolupráci s VŠCHT v Praze. 

Cílem mé diplomové práce bylo z pohledu designera zhodnotit a porovnat dopady na životní prostředí několika nejběžnějších konvenčních materiálů používaných k výrobě bílých úpletových triček.

 

Studie byla prováděna pomocí metody LCA (Life Cycle Assessment), v té jsem porovnávala potenciální environmentální dopady triček ušitých z bavlny, bio bavlny a bambusové viskózy. Výsledky by měly odhalit, který z materiálů je z environmentálního hlediska k navrhování a výrobě triček nejpřívětivější variantou. Ve studii byly uvažovány tři scénáře: 1.) tričko ze 100% bavlny; 2.) tričko ze 100% bio bavlny; 3.) tričko z 96% bambusové viskózy a 4% elastanu. U každého scénáře byly zároveň uvažovány různé modely údržby triček - četnost žehlení a zdroj elektrické energie domácností, ve kterých údržba triček probíhá. Výsledky studie hodnotí tričko ušité z Bio bavlny jako environmentálně nejpříznivější, ale zároveň vykazuje největší podíl na záboru půdy, to znamená že zabírá největší zemědělskou plochu, která by jinak mohla být využita k pěstování surovin k jídlu. 

 

Uvědomuji si však komplexnost této problematiky a s tím spojenou nejednoznačnost možných výsledků. I přesto pokládám za důležité se této problematice z pozice designera věnovat a zmapovat možnosti zmírnění dopadů na životní prostředí. 

Tento kus oděvu jsem si ke savé práci vybrala právě pro jeho multifunkční využití. Nesnažím se o vytvoření převratného módního re-designu bílého trička, které by oslovilo pouze úzkou sortu lidí zajímajících se o nejnovější trendy. Snažím se o zmapování skutečné ceny výroby bílého trička, ceny odpovídající využitým přírodním i lidským zdrojům. 

Právě produkt – konvenční tričko je pro mne prostředkem, jak ovlivnit, co nejširší pole uživatelů, tak aby pozitivní přínos v ochraně životního prostředí a zlepšení podmínek lidské práce, byl co největší.  Proto jsem si vybrala designersky zdánlivě nezajímavé téma. 

Kolekce AV 'Skoro Basic I9 nabízí trička, kterou jsou eticky vyrobena v  dílně v Čechově ulici v Praze  (dílna LUV, Čechova 14) z certifikovaných přírodních materiálů: Global Organic Textile Standard zkráceně GOTS je uznáván, jako přední světový zpracovatelský standard pro textilie vyrobené z organických vláken, jejichž podíl musí být ve finálním produktu nejméně 70%. GOTS definuje ekologickou šetrnost pěstování i samotné výroby, redukci styku lidí s toxickými látkami, nezávadnost pro finálního uživatele a v neposlední řadě i důstojné pracovní podmínky.

Druhou variantou jsou trička z tzv. DEADSTOCK materiálů, ty nakupujeme u  naší sesterské Textile Mountain (http://www.textilemountain.cz/) Textile Mountain je v ČR první prodejna textilu a galanterie zaměřená výhradně na nevyužité skladové zásoby výrobních firem,studií,továren a designérů. Z toho důvodů se jedná vždy o velmi malé limitované kolekce. 

AV Trička mají garantované opravy v ceně, a to nejen technického charakteru a vady ušití, ale i možnosti vyzdobit a zalátat. 

Diplomová práce je k přečtení zde: https://www.fa.cvut.cz/galerie/diplomove-prace/2019-1-anna-posuzovani-zivotniho-cyklu-textilnich-materialu-79149/f5-dp-2019-vacova-anna-diplomoveportfolio_annavacova.pdf

bottom of page